Ana sayfa Sanayi YERLİ OTOMOBİL TEST FABRİKASI KOCAELİ’YEKURULDU

YERLİ OTOMOBİL TEST FABRİKASI KOCAELİ’YEKURULDU

Yerli otomobil ile ilgili her geçen gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Birçok devlet büyüğünün konu ile ilgili açıklama yaptığı yerli otomobil söylenenlere göre 2022 yılında kendini gösterecek.

Yerli otomobil ile ilgili belirsizlik devam ederken, Türkiye’nin ilk yerli otomobil test fabrikası kuruldu. Açılış çok yakında. İşte detayları.

Yerli test fabrikası için adres belli oldu!
Türkiye’nin ilk yerli otomobil test fabrikası olma özelliğine sahip fabrika Kocaeli’nde faaliyete başlıyor. Fabrikanın 400 metrekarelik açık alanı bulunuyor. Ayrca 1500 metrekarelik de kapalı alana sahip olan fabrikada şu günlerde son rötuşlar yapılıyor. Açıklanan bilgiye göre fabrikanın açılışı 22 Mart’ta gerçekleştirilecek. Fabrika açıldıktan sonra otomobil, traktör ve iş makinelerinin testi başlayacak.

Test fabrikasında TESTTÜRK AŞ’nin imzası bulunuyor. Şirket, 2023 yılına kadar Savunma ve Uzay Sanayii alanına da yatırımlar yapmayı planlıyor. Bunun için hedeflenen yatırım bütçesi ise 100 milyon TL.

Yerli otomobilde son durum ne?
Yerli otomobilin elektrikli ve otonom sürüş özellikleri ile yollara ineceği biliniyor. Henüz çalışmaların devam ettiği yeri otomobil ile ilgili geçtiğimiz günlerde Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş elektrikli yerli otomobil hakkında önemli açıklamalar yaptı. Karakaş yerli otomobilin 3. seviye otonom sürüş sunacağını ve elektrikli olacağını açıkladı. Karakaş açıklamasında yerli otomobil için 2022 yılını işaret etti.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz