Ana sayfa Genel Ekonomi Yabancıya konut satışında değerleme sistemi değişiyor

Yabancıya konut satışında değerleme sistemi değişiyor

Yabancıya konut satışı konusunda hileli satış şikayetleri dolayısıyla değiştirilen değerleme sisteminde yine değişiklik hazırlığı yapılıyor. Buna göre yabancıya değerleme için otomatik eksper atanmasıyla beraber tercih imkanı da getiriliyor. 20 Eylül’de uygulamaya konan değişiklikle yabancıya konut satışı için değerleme yapacak uzmanların ataması otomatik olarak yapılıyordu. Yabancıya konut satışında aracılık yapan sektör temsilcileri bunun satışlara olumsuz etkide bulunduğunu belirtmişti.

Yabancıya konut satışında değerleme sisteminde yapılan düzenlemede yeni değişikliğe hazırlanılıyor.

Bloomberg HT’ye konuşan üç kaynak sektörde dile getirilen yorumlar sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın harekete geçtiğini ve yabancıya konut satışında değerleme şirketi seçerken yalnızca otomatik atama değil manuel olarak da şirket seçme hakkı getirileceğini belirtti.

Kaynaklar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın konuyla ilgili Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne direktif verdiğini belirtti.

Hileli satış iddiasıyla otomatik atama getirilmişti

Daha önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Tapu, Kadastro Genel Müdürlüğü, 20 Eylül 2021 itibariyle yabancıya konut satışında hileli vatandaşlığın önüne geçmek amaçlı değerleme sisteminde değişikliğe gitmişti. Düzenlemede yabancıya satış sırasında eksper raporu hazırlayan değerleme şirketlerini yapay zekanın atamasına karar verilmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz