Ana sayfa Genel Ekonomi Tüzel kişilerin döviz mevduatları arttı

Tüzel kişilerin döviz mevduatları arttı

Tüzel kişilerin döviz mevduatlarındaki artış 8 Ekim haftasında da devam etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında artış dikkat çekti. Tüzel kişilerin döviz mevduatları yine 90 milyar doların üzerine yükseldi. Tüzel kişilerin Döviz mevduatları 8 Ekim haftasında yine 90 milyar doların üzerine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre toplam döviz mevduatları bir önceki haftaya göre 1,6 milyar dolar artarak 234,3 milyar dolara yükseldi.

Bu artışta tüzel kişilerin döviz mevduatlarındaki hareket etkili oldu. Verilere göre döviz mevduatları gerçek kişilerde 156 milyon dolar azalırken, tüzellerde 1,8 milyar dolar arttı.

Bu verilerin ardından tüzel kişilerin döviz mevduatları yine 90 milyar doların üzerine çıktı.

Pariteden arındırılmış veriye bakıldığında ise toplam döviz mevduatlarının 1,7 milyar dolar arttığı görüldü. Bu veri setinde gerçek kişilerin döviz mevduatları 114 milyon dolar düşerken, tüzel kişilerin 1,83 milyar dolar arttı.

YABANCILARIN TL SWAP POZİSYONUNDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

TCMB Başkanı’ndan TL mevduatı mesajı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, faiz indirimi sonrasında yatırımcılarla gerçekleştirdiği ilk toplantıda TL mevduatın yurt içi yerleşiklerin mevduatta TL tercihlerinin güçlü kalmaya devam ettiğini belirtti.

Kavcıoğlu bu konuda şu ifadeleri kullandı:

Mart ayında yabancı para (YP) mevduattan TL mevduata kayda değer düzeyde bir dönüş gerçekleşti.

Takip eden aylarda mevduat artışının TL cinsinden olması ters para ikamesi görünümünü olumlu yönde destekliyor.

Yıl başına göre TL mevduat 300 milyar TL’ye yakın artış kaydetti.

YP mevduat ise ihracattaki güçlü seyir, turizmde görülen toparlanma ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kanalı ile sisteme Döviz ve efektif girişine rağmen parite etkisi arındırıldığında görece sınırlı bir artış sergiledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz