Ana sayfa Genel Ekonomi Türkiye’nin doğalgazdan elektrik üretimi 3 yılın zirvesinde

Türkiye’nin doğalgazdan elektrik üretimi 3 yılın zirvesinde

EPİAŞ’ın verileri kullanarak yapılan yıllıklandırılmış hesaplamaya göre, Türkiye’nin elektrik üretiminde doğalgazın payı 6 Ekim’de 3 yılın zirvesine çıktı.

Türkiye’de doğalgazın elektrik üretimindeki payı yükseliş gösteriyor. Enerji Piyasaları İşletme AŞ’nin (EPİAŞ) verileri kullanarak yapılan yıllıklandırılmış hesaplamaya göre, Türkiye’nin elektrik üretiminde doğalgazın payı 6 Ekim’de yüzde 33,7 ile 3 yılın zirvesine çıktı.

Hidroelektrik, güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütleyi kapsayan yenilenebilir enerjinin payı ise yüzde 33 ile 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Türkiye’de 5 Ekim itibariyle spot doğalgaz referans fiyatı bin metreküp başına 2 bin 517 TL civarında bulunurken Eylül ayı başında fiyatlar 2 bin 100 TL civarında seyrediyordu. 2021’in Ocak ayında ise doğalgaz referans fiyatları bin metreküp başına 1.300 TL civarında bulunuyordu.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları, sene başından bu yana yüzde 500’den fazla yükseliş kaydederken 6 Ekim çarşamba günlük yüzde 40 yükselişle megavatsaat başına 162 euroya ulaşarak rekor kırdı. Bu da bin metreküp doğalgaz başına 1.700 euro civarında bir fiyata tekabül ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz