Ana sayfa Genel Ekonomi TMO fındık alım fiyatını belirledi! Sezon açıldı

TMO fındık alım fiyatını belirledi! Sezon açıldı

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin(TMO) Erenler’in Pirahmetler Mahallesi’nde bulunan ofisinde sezonun fındık alım açılışı yapıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yeni sezonda fındık alım açılışı yapıldı. Yapılan açılışa Vali Çetin Oktay Kaldırım, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ulvi Özerdem, Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, ilçelerin Ziraat Odaları Başkanları ve fındık üreticisi Necdet Karataş katıldı.

Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, “1 Eylül itibariyle alım kampanyamızı hep birlikte yapacağız. 2021/22 dönemi fındık alım ve üretim sezonun tüm çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bereketli bir yıl olur. Çiftçimizin ve üreticimizin kazandığı bir yıl olmasını diliyorum. Fındık ürünü ülkemizin ihraç kalemleri içerisinde önemli bir yere sahip olan bir ürünümüzün. Yıllık 2 milyar dolar üzerinde bir ihraç gelirimiz var. İnşallah bu senede çiftçimizin ve ülkemizin hak ettiği değere ulaşır.” dedi.

Bayraktar bu sene Sakarya’da fındık alımda taban fiyatı, “Toprak Mahsulleri Ofisi bu yıl itibariyle bölgemiz fındığı için 26 lira 50 kuruş bir taban fiyat açıklayarak alıma başlıyor. Açıklanan bu fiyat isminden de anlaşılacağı gibi taban fiyattır. Randıman kontrollerimizde tamamen üretici lehine olacaktır. Ve üreticilerle iyi bir sezon geçireceğimize inanıyorum. İlaveten maksimum 21 gün içerisinde ödeyeceğimizi duyurmuştuk bu yanlış anlaşılmasın 21 gün sonra değil en fazla 21 gün diyoruz. İlk bir iki haftada verenlerde bir hafta içerisinde alacaklar. Geri kalanlar ise 7-15 gün arasında üreticimizin eline geçecek. Yani 21 gün TMO’nun tüm ürünler için planladığı ödeme planıdır. Ama fındıkta biz hiç 15 günü geçirmedik.” sözleriyle açıkladı.

Yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre fındık alım fiyatlarını ise şu şekilde oldu;

Giresun kalite fındık için 27 lira,
Levant kalite fındık için 26,5 lira
Sivri kalite fındık için 25,5 lira

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz