Ana sayfa Genel Ekonomi ‘Sıfır Emisyonu Hedefleyen Ülkelerden Biriyiz’

‘Sıfır Emisyonu Hedefleyen Ülkelerden Biriyiz’

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Plastik ve Kimya Sektörü Komisyon Başkanı Ali Şeker sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizde 2017 yılında başlatılan sıfır atık projesi her geçen yıl kesintiye uğramadan, etkin bir şekilde yoluna devam ediyor. Geri dönüşüm sürecinin artık bir yaşam biçimi haline gelmesi ve insanların çevreyi koruma bilincinin güçlendirilmesi amacı taşıyan bu proje hakkında Ali Şeker çok önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizde her yıl 1,1 milyon ton plastik atığın geri dönüştürüldüğünü ve bu sayede bir milyar doları aşkın plastik hammadde ithalatının önüne geçildiği konusunda bildirimlerde bulunduğu. Her yıl 1.1 milyon ton plastiğin yeniden dönüştürülmesi için bu sektörde 1.300 firmanın faaliyet gösterdiği bilgisi ile birlikte sektörde 350 bin kişinin istihdam edildiği kamuoyu ile paylaşıldı.

SIFIR EMİSYONU HEDEFLEYEN ÜLKELERDEN BİRİYİZ

ASKON Sakarya Plastik ve Kimya Sektör Başkanı Ali Şeker her geçen yıl artan bu rakamlardan oldukça memnun olduklarını ve ileriki dönemlerde yapılacak olan Paris İklim Anlaşması sonrasında bu sürecin çok daha hızlı bir şekilde ilerlemeye dahil olacağını açıkladı. Ülkemiz Paris İklim Anlaşması ile birlikte ileriki yıllarda net sıfır emisyon ulaşmayı hedefleyen ülkelerden birisi. Geri dönüşüm konusunu her bir ülkenin geleceği için çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Ali Şeker büyük şirketlerin bu sürece sağlamış oldukları katkının önemine de değindi. Artık dünya devi Tekstil firmalarının dahi üretim sürecinde geri dönüştürülmüş malzeme kullanmaya başlaması ülkemizin de bu konuda çok önemli gelişmelere dahil olacağının bir göstergesi olarak sunuldu dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz