Ana sayfa Genel Ekonomi SESOB Olağanüstü Başkanlar Kurulu Toplandı

SESOB Olağanüstü Başkanlar Kurulu Toplandı

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu toplantısı İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın katılımı ile yapıldı.

Daha önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, AK Parti Sakaya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ve CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’u başkanlar kurulu toplantısında ağırlayan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Başkanlar Kurulu Toplantısı, İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın katılımı ile yapıldı. Toplantıda SESOB’a bağlı oda başkanları istek ve taleplerini Dikbayır’a iletme imkanı buldu.

Toplantının başında Vergi Dairesi Başkanı İlhan Akçay söz alarak oda başkanlarına 7326 sayılı Kanunu tanıttı. Vergi Dairesi Başkanı İlhan Akçay, 7326 sayılı Kanun kapsamında vergi mükelleflerine getirilen yapılandırma ve ödeme kolaylıklarını oda başkanlarına anlattı.

Akçay, 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 9 Haziran 2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı ve öneminden bahsetti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan yaptı. ‘’Alişan, Vergi Dairesi Başkanı İlhan Akçay’a teşekkür ediyorum 7326 sayılı Kanunu, esnafımız ve oda başkanlarımıza tanıtacak. Her başkanlar kurulu toplantımız da vekillerimiz ile oda başkanlarımızı buluşturuyoruz. Esnafımızın sorunlarına çözüm arıyoruz ve kendi sorunlarımızı milletvekillerimize aktarıyoruz’’ dedi.
Toplantının ikinci bölümünde SESOB’a bağlı oda başkanları istek ve taleplerini şu şekilde dile getirdi:

Sakarya Berberler Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu: Aşı zorunluluğunun daha hızlı olmasını istiyoruz. Kapanma söz konusu konuşuluyor. Sizden talebimiz bu konuyu meclise taşımanızdır.

Sakarya Seyyar Giyim Eşya Satıcıları Odası Başkanı Yekta Tepe: Pandemi döneminde bizler iş yerlerimizi kapatmak zorunda kaldık. Bu süreçte internetten satış yapmak istedik ve büyük e-ticaret platformlarının çok büyük komisyon bedellerine takıldık. Esnafın e-ticaret üzerinden yapmak istediği satışları komisyonlar ile büyük paylar alıyorlar. Bu konuyu gündeminize almanızı bekliyoruz.

Sapanca Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Kubilay: Öğrenci servislerinde 12 yaş uygulaması var bu uygulamanın 15 yaşa çıkarılma talebimiz var. UKOME, esnafın zam taleplerine geç cevap veriyor. Her zam istediğimiz de 1 sene sonra cevap geliyor. Esnafımız bu konudan çok şikayetçi ve taleplerimizin duyurulmasını istiyoruz.

Sakarya İnşaat Yapıcıları Esnaf Odası Başkanı Hasan Pınarcı: Vergi yapılandırmalarının yılbaşına kadar devam edilmesini ve kredilerin 6 ay uzatılmasını talep ediyoruz.

ESNAFIN SESİYİZ

Toplantının sonunda konuşan İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, toplantıya davet edildiği için SESOB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan ve oda başkanlarına teşekkür etti.

Dikbayır, Başkanlarımızın sorunlarını birer birer not aldım, biz sizin Ankara’daki sesiniziz. Hükümete devamlı ok atarak ve muhalefetlik yapmakla sizin sesiniz duyuramayız esnafımızın sorunlarını ve derdinin dinleyerek yönergeler ve tekliflerle meclise taşıma düşüncesiyle çalışıyoruz. Millet Köşesi yapıyoruz ve başkanlarımızın seslerini bu kürsülerde duyurmak istiyoruz çalışmalarımız var. Ben de esnaflıktan gelen bir arkadaşınızım. Aldığım notların hepsini meclise taşıyıp Genel Başkanımızın önüne koyacağım. Şu an ki görevimiz muhalefet görevidir. Yani sizlerin dertlerini duyurma görevindeyiz.

BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Hazine ve Maliye Bakanlığına dilekçe yazdım, esnafımızın kredi borçları ve faizleri var bu kredi borçları ile ilgili aylara yayılmasını istedim. Vergi borçlarını yapılandırma önergelerimiz var. Siz esnafımız ve başkanlarımızdan isteğim verdiğimiz önergelere yanlışsa yanlış demeniz destekse destek vermenizdir. Her kanun teklifi bizim taahhüdümüz. Biz meclise taşıdığımız önergeleri sizler için yapıyoruz. Esnafımızla birlikte çalışmak istiyoruz. Berberinin sorununu berber bilir, servisçinin sorununu servisçiler bilir oda başkanlarımız ve esnaf ile beraber çalışmak istiyoruz. Zincir marketler, e-ticaret siteleri bu sorunların hepsini biliyorum ve sorunlarınızı not aldım meclise taşımak bizim görevimiz. Esnafımıza toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz