Ana sayfa Genel Ekonomi Serbes: Dolar talep gördükçe altın fiyatı şişiyor

Serbes: Dolar talep gördükçe altın fiyatı şişiyor

Başkan Serbes, altın fiyatlarının Merkez Bankası’ndan etkilenmediğini ifade ederek döviz kurlarını işaret etti.

Altın fiyatlarının ve döviz kurunun yükselişi gündemde yerini korumaya devam ediyor. Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, altın fiyatlarının döviz kuruna bağlı olduğunu belirterek şu anda kazançlı ülkenin Amerika olduğuna dikkat çekti.

“PARA AMERİKA’YA GİDİYOR”

Altın fiyatlarının ONS üzerinden hesaplandığını ifade eden Başkan Serbes, “Altın doların yükselmesinden dolayı yükseliyor. ONS dolar ile hesaplandığı için altın dolara olan talepten dolayı altın fiyatı yüksek çıkıyor.  Merkez Bankasının altına etkisi yok tam tersi piyasanın etkisi var dolar talep gördüğü için fiyatlar şişiyor. Şu anda Türkiye faiz oranları uluslararasında daha düşük kaçtığı için Türkiye’deki yatırımcı elindekini doları çevirip yüksek Amerikan faizli paraya aktarıyorlar. Bu hareket dünya oranındaki doları toplamak için yapıldı ve işe yaradı, şu anda para Amerika’ya gidiyor” dedi.

“6 AYLIK PERİYODLARDA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Kendi maliyetine en yakın olan altınları açıklayan Başkan Serbes, “Altını en düşük kendi gerçek değerine külçe halinde ve gram halinde alınırsa bunlara darphane altınları da dahil olmak üzere bunların hepsi maliyetine en yakın olan fiyatlar. Osmanlı altınlarında farklar oluyor. Darphane altınları parasını minimum zararla çevirebileceği ve hemen paraya dönüştüreceği çeşittir. Şu anda altın cinsinin pek önemi yok bir işlem görecekse vatandaşlar 6 aylık periyodları izlemeli. Altın yatırımında bu konuda dikkat etmek gerekir” şeklinde konuştu.

//Şevval Geçin// HALK54

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz