Ana sayfa Genel Ekonomi Şekere zam mı geliyor?

Şekere zam mı geliyor?

Son zamanlarda marketlerde şeker sıkıntısı yaşanmasının ardından Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, fiyatlarda yükselme yaşanacağını ve raflarda şeker bulma sıkıntısı olacağına dikkat çekti.

Marketlerde son günlerde şeker raflarının boş kalması, kısa bire süre önce yaşanan ayçiçek yağı krizini hatırlattı. Girdi maliyetleri her geçen gün arttı, şeker üretimi durma noktasına geldi.

MARKETLERDE BULUNMUYOR

haberglobal’de yer alan habere göre Başkan Suiçmez, şekere ulaşılamamasının nedenlerini anlatarak şekere zam geleceğine dikkat çekti. Suiçmez, “Kamu fabrikalarının özelleştirilmesi ve getirilen kota en önemli sorundur. Kamu şeker fabrikaları sanayiciye yeterince ürün verememekte özel sektör ise daha yüksek fiyattan sanayiciye ürün gündeme getirmekte. Bu nedenle de tüketicilerimizin marketlerde şeker bulamaması sonucunu gündeme getirecek” dedi.

PANCARDA AZALMA VAR

Yaşanan kuraklık yeterince sulama yapılmaması nedeniyle bu sene TÜİK’in açıkladığı ikinci üretim tahmininde yüzde 15 şeker pancarında azalış gündemde. Suiçmez, üretimde girdi maliyetlerinin azaltılması, desteklemelerin arttırılması ve kamu şeker fabrikalarının daha etkin hale getirilip kota uygulamalarından vazgeçilmesinin şart olduğunu da söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz