Ana sayfa Genel Ekonomi SATSO YÖNETİMİ BAŞKANLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

SATSO YÖNETİMİ BAŞKANLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Talip Kuriş ile Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, oda bünyesinde faaliyetlerini yürüten komisyon ve kurul başkanlarıyla bir araya geldi.

Gerçekleştirilen toplantıda SATSO bünyesinde faaliyet gösteren komisyon ve kurulların çalışmaları, projeleri ve planlanan faaliyetleri ile ilgili değerlendirmeler yapılarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; Disiplin Kurulu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Yılmazer, Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Mevzuat Komisyonu Başkanı Hayrettin Kovacıoğlu, Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Dirim, Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Behlül Bayrak, Sanayii Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Turgay Çelik, Yayın Komisyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, Turizm Komisyonu Başkanı Taner Belge, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Volkan Terzioğlu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Oktay Topçu, Sakarya İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mertcan Korkmaz, Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Acan, Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş iştirak ettiler.

SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş ise; “Uzun bir zaman sonra komisyon ve kurul başkanlarımızla yüz yüze olmak mutluluk verici. Komisyonlarımız, kurullarımız ve meslek komitelerimiz üyelerimize karşı sorumluluğumuzu gerçekleştirme noktasında bir köprü vazifesi görüyorlar. Sahada görevler yürüten komisyon ve kurullarımız SATSO isminin, güçlü vizyon ve misyonu çerçevesinde Odamızın verimli çalışmasını sağlıyorlar. Komisyon ve kurullarımızın çalışmalarını önemsiyoruz, takip ediyoruz ve destekliyoruz. Sizlerin çalışmaları bizim yol haritamızı oluşturmaktadır. Emekleriniz için teşekkür ederiz.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ ve Meclis Başkanı Kuriş’in ardından komisyon ve kurul başkanları sırasıyla söz alarak toplantı hakkında görüşlerini dile getirdiler, faaliyetler ve projeleri hakkında bilgiler verdiler.

Disiplin Kurulu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu: “Bu tür toplantılar istişare açısından önemlidir ve çalışmalar hakkında sık sık görüşmek gereklidir. Zor günler geçirdik. İş dünyası büyük sınav veriyor. Gelecekten ümitliyiz. Tüm SATSO camiasına kolay gelsin.” dedi.

TOBB Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Dirim: “Bu seneki projelerimizi toplumsal cinsiyet eşitsizliği karnemize göre yaptık. Kadının üretime katılması endeksini baz aldık ve buna uygun projeler geliştiriyoruz. Kadınların iş hayatına daha da adapte olmasını istiyoruz. Sakarya’da 11 kadın kooperatifi kuruldu. Kurulmalar devam edecek. Doğu Marmara kadın girişimciler ile kadın kooperatiflerinin bir arada olması projesi geliştiriyoruz. Kadınlara eğitimler veriyoruz.” dedi.

Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Behlül Bayrak; “Ticaret AR-GE olarak ticaretin internete kayması konusunda çalışmalarımızı yapıyoruz. İnternette ciddi bir ticaret dönüyor ancak kanunlar buna göre düzenlenmemiş, açıklar var. Satıcı arkadaşlarımızın bazı endişelerinden yola çıkarak çalışmalarımızı dizayn ediyoruz.” dedi.

Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Oktay Topçu, komisyon işleyişi, görevleri hakkında kısa bilgiler verdi.

TOBB Sakarya İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mertcan Korkma; “Kurul olarak pandemiden kötü etkilendik. Üyelerimiz ile online olarak bir araya gelmek zorunda kaldık. Satın alma zirvesinin ikincisini gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz”

Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Acan: “Çevre komisyonu olarak kurumlar arası ilişkiyi sağladık. SASKİ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Üniversitelerimizi bir araya getirdik. Yakma tesislerinin 2 üniteli çalışması konusunda bir proje tasarladık ve ülke genelinde mevzuatın değişmesini sağladık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde vidanjörlerin bağımsız dolaşması ve atıkları atması gündemdeydi. Bunu SASKİ bünyesine bağlanmasını sağladık. Çevre panelimiz çevre konusunda bu kadar ses getiren bir organizasyon oldu. Atık yönetimi firmalarına kamera kaydı zorunluluğu getirilmesine vesile olduk. Sakarya nehrimiz ve Sapanca Gölümüzün tehlikede olduğunu sık sık gündeme taşıyoruz.” dedi.

Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş: “Pandemi koşullarında Yurtdışından temsilciliklerle pazar toplantıları yaptık. Pandemiye çoğu ülkeler hazırlıksız yakalandı. Online ortamdan alınabilecek en büyük verimi almaya çalıştık. SATRADO (Sakarya Trade Office) çalışması yapmaya hazırlanıyoruz. Uluslararası Ticaret bölümü öğrencisinin 14 haftalık stajda neler yapması gerektiğini planladık ve firmalar ile paylaştık. Sakarya dış ticaret çalıştayı yaparak, dış ticarete açılmayı isteyen firmaların ihtiyaçlarını daha da iyi analiz etmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Volkan Terzioğlu: “Komisyon olarak tarım ve hayvancılıkta sıkıntıları sürekli gündem taşıyoruz. Sorunlar maalesef sadece ilimizi değil tüm ülkeyi kapsıyor ve ilgilendiriyor ki çözülmesi de bir o kadar çıkmaza giriyor. Şehrimizde kurulması planlanan bir SERA OSB için gereken çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi ve Mevzuat Komisyonu Başkanı Hayrettin Kovacıoğlu: “Odamız ailesine her gün yeni üyeler katılıyor. Yakın zamanda 10 bin faal üye sınırını geçeceğiz ve mevzuatta ciddi değişiklikler olacak. Komisyon olarak buna hazırlanıyoruz” dedi

Turizm Komisyonu Başkanı Taner Belge: “Komisyonumuzda her iki üniversitemizden hocalarımız ve önemli çalışma arkadaşlarımız var. İpekyolu projemiz var; Sapanca’dan Taraklı ilçemize uzanan bir güzergah. İstanbul’dan Sakarya’ya “Bisiklet Severler Treni” projesi planlıyoruz. Şehrimizde kokartlı rehberimiz yok, ciddi bir ihtiyaçtır.

Yayın Kurulu Başkanı Mustafa Yıldırım: “Yeni dergi sayılarımızın çalışmaları devam ediyor. Kültür yayınlarımız da çıkmaya devam ediyor. Adapazarı’nda Ticari hayat ve Adapazarı İslam Ticaret Bankası kitabımız çok özel bir eser oldu. Aynı zamanda Sakarya’nın Renkleri fotoğraf kitabımız fazla ses getirdi.” dedi.

Sanayii Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Turgay Çelik: “Fikir sepeti projemiz kapsamında önemli fikirleri dinlemeyi ve firmalarla eşleştirmeyi sürdürüyoruz. Şehrimizdeki büyük ve uluslararası üreticilerin yerel sanayicimiz ile daha çok işbirliği ve tedarik çalışmaları yapması açısından çalışmalar yaptık. Yerel sanayicimiz de çok hevesli biçimde karşıladı.” dedi.

Toplantı görüş ve önerilerin istişare edilmesinin ardından sona erdi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz