Ana sayfa Sanayi Sanko Ferizli’ye Kağıt Fabrikası Kuruyor

Sanko Ferizli’ye Kağıt Fabrikası Kuruyor

Ferizli Organize Sanayi Bölgesine 97 bin metrekare alan üzerinde 163 milyon TL yatırım bedeli ile kağıt fabrikası inşa edilecek. Fabrikada yüzde 60 yurtdışından getirilecek olan atık kağıtlar geri dönüştürülecek.

Ekosakarya/Özel Haber

Ferizli ilçesinde bulunan Ferizli OSB’de kağıt fabrikası inşa edilecek. 97 dönüm üzerine inşa edilecek olan fabrika, yılda 55 bin 123 ton kağıt üretecek. Atık kağıtları geri dönüştürerek 7 çeşit kağıt türünün üretileceği fabrika, bu atık kağıt tedarikinin yüzde 60’ını ise ithal edecek. Yani Ferizli’de kurulacak kağıt fabrikası, yurtdışından atık kağıt ithal ederek Sakarya’da geri dönüşüme tabi tutarak yeniden üretecek. Geri dönüşümü yapılacak atık kağıt ürünleri ise atık kâğıt, eski gazete ve magazin kağıtları, ambalaj kağıdı atığı, ofis kağıtları, matbaa atıkları, eski okul defter ve kitapları olacak.

Fabrika içerisinde atıkların bertarafı içinse fiziksel + kimyasal + biyolojik arıtma yapabilen günde 1.400 metreküp arıtma kapasiteli atıksu arıtma tesisi kurulacak. Üretim aşamasında oluşacak olan selüloz atıkları bu tesiste arıtılacak.

Kağıt fabrikası ayda 1 ton tehlikeli atık üretecek. Planlanan bu atığın üstüne çıkılma ihtimalinin de bulunduğu fabrika, bu durumda ise tehlikeli atık geçici depolama prosedürünü uygulayacak. Proje sahibi firma, fabrikanın izin sürecinde Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Yönetim Planı oluşturmayı da taahhüt edecek. Yani fabrikanın üreteceği tehlikeli atık riskini kabul eden yatırımcılar, arıtma sistemlerini ve bu atıkların bertaraf edilmesini sağlayacaklarını garanti edecek.

Fabrikanın çevre kirliliğini önlemesi gereken bu atık tesisi için ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nden onay alınması gerekecek.

Fabrikanın yatırım süreci onayların alınmasının ardından 15 ay sürecek. Fabrikada ilk etapta 150 kişi çalışacak.

Aquakraft Kağıt Ambalaj Sanayi adı ile kurulacak olan fabrikanın yatırımcısı ise Sakarya’da Başak Traktörü 2012 yılında bünyesine katan Sanko Holding olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz