Ana sayfa Esnaf Sakarya’da Hizmet Sektörü Bitme Noktasında

Sakarya’da Hizmet Sektörü Bitme Noktasında

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının 2020’nin son meclis toplantısında konuşan SATSO Meclis Üyesi Alican Sak, hizmet sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirerek, “Sektörün sıkıntısı çok büyük. Hizmet sektörünün sesini duyun” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının online olarak gerçekleştirilen meclis toplantısında gündeme ilişkin konuşan SATSO Meclis Üyesi Alican Sak, hizmet sektörünün pandemi sürecinde yaşadıklarını anlatarak çözüm önerilerini sıraladı.

ADAPAZARI VE SATSO’YA TEŞEKKÜR

Adapazarı Belediyesinin dükkanını kapatan esnafa 500 TL alışveriş çeki dağıttığını ifade eden Sak, “Birçok esnaf bundan istifade etti. Bu davranışından dolayı Adapazarı Belediyesini tebrik ediyorum. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızın online eğitimler konusunda vermiş olduğu desteğe teşekkür ediyorum. Ayrıca Profesöt Ebubekir Sofuoğlu Serdivan ve Sakarya’nın böyle bir dönemde kara propagandasını yapıyor. Öğrenciden bir sürü esnaf ekmek yiyor. Anlaşılacak gibi değil. Kendisi adına o sözlerinden utanıyorum” dedi.

Sak konuşmasında şu konulardan bahsetti

KAFELERE HES KODU İLE GİRİLSİN

“5.Meslek komitesi zor günler geçiriyor. Bildiğiniz gibi Kafe ve restoranlar, oteller, catering firmaları, okul kantinleri ve yurtlar bu komitemize üye. Pandemiden önce bazı sıkıntılar vardı ama pandemi tuzu biberi oldu. Yüzde 90’ınında gelir kaybı müthiş derecede. Yazın da yüzde 25 ile çalışılmıştı zaten. Eve dünya zor şartlar altında farkındayız. Bizde gerekli fedakarlığı yapıyoruz. Gerekirse 15 günlük tam kapatmadan sonra bizlerde işyerlerimizi açmak istiyoruz. HES Kodu kullanarak da işyerlerimize giriş sağlanabilir. Bu hususları gerekli yerlere ulaşmasını rica ediyoruz”

YEREL ESNAFTAN SİPARİŞ VERİN

“Meclis üyelerimize tavsiyem siparişlerini yerel esnaflardan vermeleri yönünde. Siparişlerinizi beklerken sabırlı olmaları, gelen servis elemanına bütçesine uygun miktarda bahşiş miktarını arttırması ve bu hususlar çok önemli bizim sektörümüz için.”

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE PRİM ŞARTI KALKMALI

“Kısa çalışma ödeneğindeki prim gün sayısı şartının kaldırılmasını da bekliyoruz. İşsizlik maaşında da yine aynı prim gün şartları var. Bu hususların kaldırılmasını talep ediyoruz.”

1 YILLIK FİNANSMAN PAKETİ İSTEĞİ

“1 yıl geri ödemesiz sadece hizmet sektörünü ilgilendiren, maliyetini KOSGEB ve kamunun karşılayacağı finansman paketinin açıklanmasını talep ediyoruz. Kafe, restoran, yurtlar, catering firmaları ve okul kantinleri için. Yurtdışında örnekleri var bunların. Bilançoya göre hibe uygulanıyor. Kira ile geçimini sağlayanlar için yeni finansman sağlanması gerek. Kiralayan tarafta da yükü azaltacak çalışma yapılmalı. Kira yardımı yapıldı ama biz bunu yetersiz buluyoruz. Özellikle hizmet sektörünü yok sayan ÇTV VE İlan reklam vergileri 1 yıl alınmamalı.”

“KOMİTE BÜTÇESİNİ ZOR DURUMDAKİ ESNAFA BAĞIŞLADI”

1 defa mahsus işyerini kapatan esnafa maddi yardım yapılması özellikle lokanta ve okul kantini gibi basit usulde işlem gören işletmeler için çok önemli. Bizde bu hususta 5.Meslek komitesi olarak bir karar aldık. 2020-2021 meslek komitesi bütçemizi komisyon kurarak gerçekten ihtiyacı olan insanlara ulaştıracak şekilde gayri ve nakdi yardım planlıyoruz. Diğer meslek komitelerinden bu hususa destek bekliyorum. Ayrıca hizmet sektörüne bağlı meslek grubunun faturalarında su faturası özellikle erteleme ve indirim talep ediyoruz. Aynı şekilde doğalgaz faturası içinde.”

“HİZMET SEKTÖRÜ DOĞRU KÜMELENMELİ”

“SATSO’dan en az 1 dönem üye aidatı silinmesi ve zor durumdaki işyeri sahiplerine doğrudan nakdi yardım yapılması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Oda çağrı merkezimiz tarafından meslek grubu üyelerimizin tamamının aranarak sektöre bağlı ihtiyaçlarımızın giderilmesi konusunda komitemizde karar aldık. Stratejik planımıza göre hizmet sektörü Sakarya’da yüzde 59’luk bir ticareti kapsıyor. Bu yüzdelik dilimde yer alan esnafların yüzde 90’ı kan ağlıyor. Serdivan bölgesinde kontrolsüz kafe ve restoran kümelenmesi var. Bu kuralları yasa yapıcıların getirmesi gerektiği için elimizden çok bir şey gelmiyor. Dolayısıyla biz de Stratejik Planda tarımda doğru kümelenmeden bahsederken hizmet sektörü ile ilgili doğru kümelenmeyi ayarlamamız lazım. “

“SESİMİZİ DUYUN”

Gelecekte sigorta poliçelerinde salgından doğan zararlar güvence altına alınabilir mi? Bizim sektörümüz ciddi manada bu salgından etkilendi. 1 yıldır iş yapamıyoruz. Kimisi karnını doyuramıyor. Garson, aşçı, müzisyen gibi çalışanlar zaten güne birlik yaşıyor. Şu an geçinemez haldeler. Sektörün sıkıntısı çok büyük. Hizmet sektörünün sesini duyun.

SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş ise, “Allah kolaylık versin. Pandemiden hepimiz etkilendik ama yeme içme kadar hiçbir sektör etkilenmedi” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz