Ana sayfa Güncel Rüzgar Enerji Santrali Geliyor: ÇED Raporu Onaylandı

Rüzgar Enerji Santrali Geliyor: ÇED Raporu Onaylandı

EPDK’dan lisansı alınan ve özel bir firma tarafından inşa edilecek olan Rüzgar Enerji Santralinin ÇED Raporu onaylandı.

Sakarya’da Sonses Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından inşa edilecek olan “Zonguldak Rüzgar Enerji Santrali” için hazırlanan ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. ÇED Raporunun onaylanması ile proje de resmen start almış oldu. Raporun onaylanmasının ardından Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü halkın talep ve önerilerinin alınması için duyuruya çıkacak. Herhangi bir itiraz olmaz ise, firma proje inşaatı ve diğer çalışmaları için yerel yönetimlerden gerekli izinleri almaya başlayacak.

Proje ile  Geyve, Taraklı, Karapürçek ve Akyazı İlçeleri sınırları içerisinde rüzgardan elektrik enerjisi üretmek amacıyla 34 adet rüzgar türbini inşa edilecek. Proje toplam 300 milyon TL’ye mal olacak.

Proje kapsamında Geyve İlçesinde 10, Taraklı İlçesinde 10, Akyazı İlçesinde 11 ve Karapürçek İlçesinde ise 3 adet türbin ile şalt merkezi inşa edilecek. 34 türbin yılda 431 milyon Kilowatsaat elektrik üretecek.

Proje kapsamında Rüzgar Enerji Türbinlerinin inşa edileceği alan

Rüzgar enerji santralinde üretilecek elektriğin maddi karşılığı ise yıllık 31 milyon dolar civarında olacak.

İnşaat toplam 36 ay sürecek. İnşaatın tamamlanmasının ardından ise türbinler 49 yıl boyunca elektrik üretmeye devam edecek.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz