Ana sayfa Esnaf Reform Paketini Memnuniyetle Karşılıyor ve Diğer Beklentilerimizi Yineliyoruz

Reform Paketini Memnuniyetle Karşılıyor ve Diğer Beklentilerimizi Yineliyoruz

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketini memnuniyetle karşıladıklarını ancak beklentilerinin halen devam ettiğini söyledi.

EKONOMİ REFORM PAKETİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenen bir program ile kamu maliyesinden enflasyona, istihdamdan finansal sektöre, cari açıktan yeni yatırımların teşvik edilmesine kadar pek çok alanda yeni düzenlemeler içeren Ekonomi Reform Paketini kamuoyuna açıkladı. Açıklamanın ardından değerlendirmelerde bulunan Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan, açıklanan paketi memnuniyetle karşıladıklarını ancak birçok konuda beklentilerinin de sürdüğünü ifade etti. Alişan, “Reform Paketinde küçük esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik vergi muafiyeti, Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim gören kalfaların ücretlerinin devlet tarafından ödenmesi, İŞKUR’un geleceğin mesleklerine özendirme çalışması ve ilave istihdam için 100 bin TL’lik KGF güvenceli kredi çalışması son derece önemlidir. Ancak . SGK ve Vergi Yapılandırmalarının taksitlerinin ertelenmesini, esnaf ve sanatkârımıza sicil affı getirilmesini, pandemi sebebiyle gelir kaybına uğrayan esnafımıza bilançosuna göre adil bir şekilde hibe desteklemelerin yapılmasını da bekliyoruz” diye konuştu.
ESNAF VE SANATKÂRA VERGİ MUAFİYETİ
Basit usulde çalışan esnafa vergi muafiyetini değerlendiren Alişan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı Ekonomi Reform Paketinde, esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik olarak müjdelenen maddeleri memnuniyet ile karşılıyoruz. Açıklanan pakette basit usulde vergilendirilen 850 bin esnafımıza dönük gelir vergisi muafiyeti ve beyan yükümlülüğünün kaldırılması da yer alıyor. Bu vergi muafiyeti ile zor günler geçiren esnaf ve sanatkârımızın bir nebze nefes alacak olmasının önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ
Alişan, Mesleki Eğitim Merkezleri konusundaki müjdeleri ise, “Ayrıca açıklanan pakette Mesleki Eğitim Merkezleri’nin gençler için daha cazip kılınması için kalfalık döneminde alınan ücretlerin arttırılması da bulunuyor. Bu merkezlerde öğrenim gören gençlerimizin ücretleri devlet tarafından ödenecek ve esnaf ve sanatkârlarımızın üzerindeki yük kaldırılmış olacak. İŞKUR desteklerinin geleceğin mesleklerinde yeni iş imkânları oluşturmasına dönül revizyonun da son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” sözleriyle değerlendirdi.
İLAVE İSTİHDAM TEŞVİĞİ
Alişan ayrıca ilave istihdam desteği konusunda ise şunları söyledi: “İlave istihdam desteği ile küçük ölçekli işletmeler yani esnaf ve sanatkârlarımıza Kredi Garanti Fonu güvencesi ile 24 ay vadeli 6 ay geri ödemesiz 100 bin TL’lik kredi kullanma imkânı da sunuluyor. En fazla 5 kişiye kadar olan bu uygulamadan yararlanan esnaf ve sanatkârlarımız ilave istihdamları için yıl boyunca ödedikleri SGK ve işsizlik sigortası primlerini de vergiden düşebilecek.”
YAPILANDIRMA ERTLEMESİ VE SİCİL AFFI
Alişan açıklamasında son olarak ise şunları kaydetti: “Esnaf ve sanatkarlarımız gerçektende zor günler geçiriyor. Bugün açıklanan reform paketini memnuniyetle karşılamakla birlikte beklentilerimizin olduğunu da ifade etmek istiyoruz. SGK ve Vergi Yapılandırmalarının taksitlerinin ertelenmesini, esnaf ve sanatkârımıza sicil affı getirilmesini, pandemi sebebiyle gelir kaybına uğrayan esnafımıza bilançosuna göre adil bir şekilde hibe desteklemelerin yapılmasını da bekliyoruz. Biz Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak üyemiz olan esnaf ve sanatkarımız ile birlikte bize yönelik yapılan her türlü olumlu adımı memnuniyetle karşılıyor ancak asıl çözüm bekleyen sorunlarımızın da unutulmamasını talep ediyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz