Ana sayfa Genel Ekonomi Perakende satışlarda aylık artış hızı yavaşladı

Perakende satışlarda aylık artış hızı yavaşladı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre perakende satış hacminde aylık artış Ağustos’ta yüzde 0,3 olarak kaydedildi. Böylelikle yaz aylarının en düşük artış hızı Ağustos’ta görüldü.

Perakende satışlarda aylık artışın Ağustos’ta yavaşladığı görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Haziran ayında aylık artış yüzde 15,1; Temmuz ayında ise yüzde 1,2 olarak kaydedilmişti.

Verilere göre Ağustos ayında ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,9 azaldı.

Yıllık rakamlara bakıldığında sabit fiyatlarla perakende satış hacmi (2015=100) 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 23,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,0 arttı.

Ciro artışında da benzer tablo
Verilere göre cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 33,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 43,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 27,7 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,8 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,4 azaldı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz