Ana sayfa Genel Ekonomi Mikro ve küçük işletmelere faizsiz destek

Mikro ve küçük işletmelere faizsiz destek

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelerine yönelik yapılan duyuruda, mikro ölçekli işletmelere yönelik tanınan faizsiz geri ödemeli destek hakkında bilgilendirmede bulunuldu. SATSO tarafından yapılan duyuruda Mikro ölçekli işletmelere 3 ay boyunca 30 bin liraya kadar, küçük işletmelere de yine 3 ay boyunca 75 bin liraya kadar destek sağlanacağı vurgulandı. İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız olarak yararlanabilecek.

SATSO tarafından yapılan duyuruda, sağlanacak olan destekler için aranan şartlar şöyle sıralandı:

GELİR KAYBI:

2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında gelir artışı olmayan işletmeler programdan faydalanabilecek.

75 BİN TL’LİK CİRO:

İşletmelerin Covid-19’dan önce faal olması ve 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekecek.

PERSONEL İSTİHDAMI:

Ödeme ayları olan 2021 Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki personel sayısı, işletmenin en az 2020 yılı Mart ayı SGKlı personel sayısı kadar olmalıdır.

İŞE DEVAM KREDİSİ

Kamu banları tarafından başlatılan İşe Devam Kredisi’ni Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 250 bin TL’ye kadar kullanan işletmelere de kolaylık sağlanacak. Bu durumdaki işletmeler, destekten istifade edebilecek.

GİRİŞİMCİLİK KREDİSİ

Daha önce KOSGEB’den girişimcilik kredisi alanlar, ana veya yan faaliyet kodları hedef sektörler arasında bulunanlar da destek kapsamında olacak. Yani mali kayıtlardaki sektör kodlarının herhangi biri programın hedef kitlesine uyan ve bu sektörlerin en az birinde faaliyet gösteren işletmelerin başvurusu kabul edilecek.

YENİDEN YAPILANDIRMA

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında vergi veya SGK borcu olan işletmeler, başvuru sırasında borçlarını erteleyeceklerine veya taksitlendireceklerine ilişkin beyanda bulunurlarsa programa başvuru yapabilecek. KOSGEB, destek ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen veya taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi yapabilecek.

BAŞVURU E-DEVLET’TEN:

Başvuru ve uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, e-Devlet üzerinden online başvuru yapabilecek.

GERİ ÖDEME SÜRECİ:

Desteğin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz