Ana sayfa Genel Ekonomi MEMURLAR AKM ÖNÜNDE ZAM EYLEMİ YAPTI

MEMURLAR AKM ÖNÜNDE ZAM EYLEMİ YAPTI

Memur Sen Konfederasyonuna bağlı sendikaların temsilcileri AKM önünde bir toplanarak maaşlarının enflasyon karşısında eridğini söyleyerek zam teklifi ile ilgili eylem yaptı.

Memur Sen Konfederasyonuna bağlı sendikaların temsilcileri AKM önünde toplanarak maaşlarına zam yapılması için eylem yaptılar. Döviz ve Pankart açan memurlar sloganlarla da seyyanen zam ve ek gösterge talebinde bulundu.

Eylem ardından basın açıklaması yapan Memur Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen;

”Maalesef, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünü zayıflattığını göstermektedir. Biz bugün burada, işte bu gerçekler ışığında, hem bir durum tespiti yapmak hem de oluşan kayıpların tazmini noktasında taleplerimizi dile getirmek için toplandık. İlk önce hemen şunu belirteyim ki, özellikle küresel dengesizlikler ve son 1 buçuk yıldır bütün insanlığı etkisi altına alan ölümcül kovid 19 pandemisi, hayatımızın akışını derinden etkiliyor. Dolayısıyla, böylesi zor koşullar altında, ülkemiz ekonomisinin kur üzerinden yaşadığı finansal dalgalanma dâhil birçok konuyu serinkanlı bir değerlendirmeye tabi tutmamız gerektiği de ortadadır.
Biz durduğumuz yerin sorumluluğunu da zorunluluğunu da iyi bellemiş bir emek örgütüyüz. Evet, biz emeğimizin ve ekmeğimizin derdindeyiz. Biz, sadece alın terimizin hakkını ve hizmetimizin ederini istemekteyiz. Hiçbir gerçeği ıskalamadan, özellikle enflasyon üzerinden yaşanan gelir kayıplarının tazmini noktasında hem sesimizi hem de sözümüzü bu meydandan ve diğer 80 ilimizden yükseltiyoruz. Değerli kardeşlerim, Çok kıymetli basın mensupları 6. dönem toplu sözleşmenin arefesinde, bugün açıklanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir.

Kamu işvereninin belirlediği zam, Mart demeden buharlaşıyor. Tam da bu yüzden, en düşük devlet memuru maaşının ’undan az olmamak üzere seyyanen zam talebini her zemin ve şartta dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Artık bahaneleri ortadan kaldıralım, gerçekleri konuşalım. Gelin, kamu görevlilerini ferahlatacak ve bu amaçla da refahtan pay almalarını sağlayacak bir paradigmal değişimi hayata geçirelim. Seyyanen zam çağrımız, bu kapsamda görülmeli, Gelir kayıpları giderilmeli… Biz, olmayan bir kaynaktan artış istemiyoruz. Var olan ve kamu görevlilerinden sakınılan bir kaynaktan payımız olanın, hakkımız olanın verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz