Ana sayfa Genel Ekonomi MARKET YASAĞINI TÜRKİYE’DE İLK SESOB GÜNDEME GETİRDİ

MARKET YASAĞINI TÜRKİYE’DE İLK SESOB GÜNDEME GETİRDİ

SESOB Başkanı Hasan Alişan, İçişleri Bakanlığının yayınladığı son genelge ile zincir ve süper marketlerdeki ürün satış sınırlaması kararını ilk olarak SESOB’un gündeme getirdiğini ifade etti.

Alişan “Geç kalınmış olsa da bu karar için İçişleri Bakanlığımıza teşekkür ederiz” dedi.

HAKSIZ REKABET

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, İçişleri Bakanlığı tarafından zincir ve süper marketlere getirilen ürün satış yasağını değerlendirdi. Alişan, bu marketlere elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyeceğini hatırlatarak, “Geç kalınmış olsa da bu karar için İçişleri Bakanlığımıza teşekkür ederiz. Kısıtlamaya tabi olan esnaf ve sanatkarlarımız için haksız rekabet oluşturan bu uygulamaya ilk günden beri karşıydık” dedi.

İLK SESOB BAŞVURDU

Bakanlığın 30 Kasım 2020’de yayımladığı Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesinin yürütmeyi durdurulması için Şubat ayında Danıştay’a başvurduklarını hatırlatan Alişan, “SESOB olarak zincir ve süper marketlere verilen bu iznin yerel esnaf ve sanatkarı mağdur ettiği gerekçesi ile Danıştay’a başvuruda bulunmuştuk.

Bu konuda market yasağını Türkiye’de ilk gündeme getiren ve bunun için resmi makamlara başvuruda bulunan ilk kurum Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olmuştur.

Bu başvurumuzu o tarihe kadar bekletme amacımız da, pandeminin biteceğine ilişkin umudumuzdu ancak süreç devam edince bizde başvurumuzu resmen yaptık. Bu açıdan İçişleri Bakanlığımızın vermiş olduğu bu karar bizler için ayrı bir anlam ifade etmektedir” diye konuştu.

ÜYELERİMİZİN HAKKINI KORUYACAĞIZ

Genelge ile süper ve zincir marketlerin belirtilen ürünleri satamayacağını belirten Alişan, “Bu yasak 7 Mayıs Cuma günü yürürlüğe girecektir. Temennimiz kısıtlamaların bayram sonrasında gevşetilerek dükkanlarımızı yeniden açmaktan yanadır ancak eğer kısıtlamalar devam ederse, zincir ve süper marketlere yönelik bu ürün satış yasağının uygulamasının aynen devam etmesini talep edeceğiz.

Bizim Sakaryalı esnaf ve sanatkarlarımızın kapalı olduğu saatlerde, temek gıda ve ihtiyaç maddeleri hariç hiçbir ürünün bu marketlerde satılmasını istemiyoruz. Biz SESOB olarak üyelerimizin hakkını her türlü yasal ve meşru zeminde koruma mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz