Ana sayfa Güncel Genç Ticaret Köprüsü’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Genç Ticaret Köprüsü’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Genç MÜSİAD Sakarya Şubesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen Genç Ticaret Köprüsü 3. Ülke Sunumu ve Ödül Töreni programına katıldı.

Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, SMMMO Başkanı Ertuğrul Kocacık Genç MÜSİAD Genel Başkanı Engin Akdağ, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Bünyamin Göl, daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ile davetliler katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, proje kapsamında bugüne kadar yapılan faaliyetler ile proje dâhilinde çalışan öğrencilerin çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterimi de yer aldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Gençlik Kurulu Başkanı Enes Boz, bu projeye destek verenlerin kendileri açısından ayrı bir yeri olduğunu belirterek, katılımlarından dolayı da herkese teşekkür etti.

Uluslararası öğrencilerimizin bir bölümünün bu proje vesilesiyle daha şimdiden uluslararası ticaretle tanışmış olduklarını ifade eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, ihracat kadar ithalatın, ucuz girdinin de önemli olduğu bir dünyada uluslararası ticaret alanında yapılacak her türlü hizmeti daha şimdiden kazanan öğrencilerimizin, hem ülkemize hem de kendi ülkelerine büyük katkı sağlayacaklarını söyledi.

Dış ticaret ya da ticaret köprüsü oluşturma konusuna değindikleri zaman gerek iş dünyasında gerekse öğrencilerde öğrenilmiş çaresizlik durumu bulunduğunu, ancak bu proje sayesinde bu sorunu güzel bir birliktelikle aştıklarını ifade eden SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, üniversite olarak farklı ülkelerden İlimize daha fazla sayıda öğrenci getirme gayreti içerisinde olduklarını, bunun için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Dünyanın geleceğinin genç nesillerin elinde olduğunu söyleyen MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, ülkemize gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yaparak kaynaşmalarına vesile olup, bizlerden aldıkları birikimleri farklı coğrafyalara taşıyacak vasıflı insanlar olmalarına katkı sağlamak adına böyle bir projeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, yabancı uyruklu öğrencilerin hem kendi ülkelerinin hem de bizlerin birer fahri elçileri olduklarına inandıklarını beyan etti.

Yabancı uyruklu öğrencilerimizin şu anda öğrenim gördükleri ülkemize, kendi ülkelerine ve dünyaya hayırlı hizmetler yapacaklarına inandıklarını söyleyen SBB Başkanı Ekrem Yüce, hangi alanda faaliyet gösterilirse gösterilsin içerisinde bulunduğumuz bilgi çağının anahtarının verimlilik olduğunu, her çalışmada elimizdeki bilginin ölçülebilir olması gerektiğini belirtti.

“İşbirliği Güzel Bir Potansiyeli Harekete Geçirmiş”

Bu projede ve törende işbirliğinin çok güzel bir ürününü gördüklerini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Başta üniversitelerimiz olmak üzere; Sakarya’mızdaki MÜSİAD, Yedirenk gibi sivil toplum kuruluşlarımız ve iş dünyası temsilcilerinin işbirliği halinde güzel bir potansiyeli harekete geçirmek için gayret sarf etmeleri, bizim açımızdan da memnuniyet verici bir durumdur. Potansiyeller önemli, ancak harekete geçmeyen potansiyelin de çok büyük bir manası yoktur. İlimizde dört bin yabancı öğrencimizin misafirliğimizde bulunması büyük bir potansiyel olduğu gibi, İlimizin girişimcilik ruhunun yüksek olması, üretme kabiliyeti, ihraç etme kabiliyetinin olması da yine büyük bir potansiyel olarak önümüze çıkıyor. Bu ikisini, yani üretim ile öğrencilerimizi bir araya getirip onların ülkeleriyle bizim aramızda bir ticaret köprüsü kurmak, onun da ötesinde bir gönül köprüsü oluşturmak ve var olan potansiyeli harekete geçirmek için uygulanan bu proje önemli bir faaliyet olmuştur.

“Ülkemiz Her Zaman Sığınılacak Bir Liman Olmuştur”

Biz ülkemizi, Anadolu’muzu bir umut coğrafyası olarak tanımlıyoruz. Burası, kimsesizlerin kimsesi olabilmiş bir coğrafya, kimsesizlerin sesi olabilmiş bir coğrafya, sıkıntıda olanlara güvenilir bir liman olmuş bir coğrafyadır. İlimizi tercih edip gelen, ülkemizi tercih edip gelen öğrencilerimiz de bu durumu çok iyi bilerek, aynı umutla buralara geliyorlar. Burada öğrendikleriyle geriye dönüp ülkelerini daha iyi bir noktaya taşımak için geliyorlar. İnanıyorum ki bu faaliyet, üniversitelerde görülen eğitim kadar onları hayata hazırlayacak, onları başarılı kılacak bir faaliyet olacaktır. Burada yapılan çalışmalar aynı zamanda onların da kendi ülkelerini bize tanıtmaları açısından güzel bir fırsat oluşturmaktadır.

“Bu Proje Bizim Övüncümüz ve Gururumuzdur”

Güzel faaliyetler mutlaka taklit edilmelidir. Burada görüldüğü üzere Sakarya’mızın başlatmış olduğu bu faaliyet, diğer İllerimizin, MÜSİAD’ın diğer şubelerinin benzer projeleri uygulamaya başlamaları, Sakarya olarak bizim bir övüncümüz ve bir gururumuzdur. Demek ki başlattığımız bu faaliyetin faydalı olduğu görüldü ve arkamızdan bizi takip edenler oldu. İş birliğinin güzel bir ürününü hakkıyla başarmışız ve yerine getirmişiz ki, arkamızdan gelenler de bizim yaptıklarımızı tekrar etmek ihtiyacında olmuşlar. Hem İlimiz için hem ülkemiz için hem de dünya için ihtiyaç duyduğumuz işbirliğinin güzel bir örneğini burada hep birlikte yaşamaktan dolayı mutluyuz, gururluyuz.

Bu projede emeği geçen başta üniversitelerimiz olmak üzere; MÜSİAD’ımıza, Yedirenk’e ve bu işin kahramanları olan misafir öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

25 ülkenin farklı üniversitelerinden 47 öğrencinin katıldığı proje kapsamında, MÜSİAD, Genç MÜSİAD ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği üyelerinin oluşturduğu jüri tarafından daha önceden belirlenen ilk 3 sıradaki ülkelerin öğrencileri, törende de canlı sunum gerçekleştirdiler.

Jürinin yaptığı puanlama sonrası ülke sunum ödül programında birinciliği Faslı Hawla Haled kazanırken, Bangladeşli Mahmudul Hasan ikinci, Kazakistanlı Muhitzan Rahmanov da üçüncü sırada yer aldı.

Programın sonunda projeye katılan öğrencilere birer sertifika da verilirken, dereceye giren öğrencilere ödüllerini de Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte protokol üyeleri verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz