Ana sayfa Genel Ekonomi Eylül ayı kira artış oranı hesaplama: Eylül ayı kira zammı(TÜFE) yüzde kaç?

Eylül ayı kira artış oranı hesaplama: Eylül ayı kira zammı(TÜFE) yüzde kaç?

TÜİK tarafından her ayın başında açıklanan ağustos ayı enflasyon rakamları bugün gündemdeki konular arasında. Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandığında kiracılar ve ev sahipleri için kira artış oranı da ortaya çıkmış olacak. Peki, Eylül ayı kira artış oranı yüzde kaç oldu? İşte Ağustos ayı enflasyon rakamları..

Kiracılar ve ev sahipleri TÜİK tarafından açıklanacak olan ağustos ayı enflasyon rakamlarına odaklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklanmasının ardından Eylül ayı kira artış oranı da belli olmuş oldu. Geçtiğimiz yıl hazırlanan Orta Vadeli ekonomi Programı kapsamında, kira zamlarının Üretici Fiyat Endeksi değil Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre planlanmasına karar verilmişti.

EYLÜL AYI KİRA ARTIŞ ORANI

TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,12, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,65, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,25 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,78 artış gerçekleşti. Böylece enflasyon (TÜFE) rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Eylül ayı için yüzde 15,78 oldu.

EYLÜL AYI KİRA ARTIŞI HESAPLAMA ÖRNEĞİ

Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Zam oranı: 15,78

Zam bedeli: 157,8 TL

Zamlı kira bedeli: 1.157,8 TL

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz