Ana sayfa Genel Ekonomi Dolar 9 lirayı aştı

Dolar 9 lirayı aştı

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından rekor seviyelere yükselen dolar/TL, bugün akşam saatlerinde 9,01 seviyesini gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerine seslendi.

Burada yaptığı açıklamalarında geçtiğimiz haftalarda TCMB’nin faizlerde 100 baz puan indirime gitmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Kavcıoğlu, faiz indirimlerinin sürpriz olmadığını ifade ederek, “Bir sürpriz faiz indirimi olmadığını çok net söyleyebiliriz. Ağustos-Eylül gibi faiz indirimine ilişkin yol haritamızı belirtmiştik. Para politikasındaki faiz indirimini beklenen oranda görüyoruz. Sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Küresel gelişmelere bakınca kurun bizim faiz indirimimizle ilgisi olmadığını görürüz. Yılı tarihi rekor rezerv ile kapatacağız. Merkez Bankası’nı bir kanunsuzlukla suçlamak büyük yanlış olur. Rezerv gizleniyor diye bir şey yok. Gizli ise siz bu rakamı nerden buldunuz” dedi.

Öte yandan Kavcıoğlu, “MB’nin görevini ihmal etmesi söz konusu değildir” mesajı verdi.

Açıklamaların ardından dolarda hareketlilik yaşandı. Dolar/TL tarihi rekoru olan 8,9740 liraya yaklaşarak 8,9706 liradan değerlendi. Dolar/TL kuru daha sonra serbest piyasada 9 TL’yi geçti. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz