Ana sayfa Genel Ekonomi Çip krizi büyüyor! Toyota da üretime ara verdi

Çip krizi büyüyor! Toyota da üretime ara verdi

Dünyada büyüyen çip krizi Sakarya’daki fabrikaları da vurmaya başladı. Sakarya’nı nen büyük fabrikası olan Toyota fabrikası çip arzında yaşanan sıkıntılar dolayısıyla üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı.

Koronavirüs salgını ile beraber dünya da başlayan çip krizi devam ediyor. Koronavirüsün başlangıcında Çin’in Wuhan eyaletinde başlamış tüm dünya haberlerden izlemişti. Zamanla Wuhan’daki virüs kapı komşusuna ve evlere kadar gelmişti. Yine aynı şekilde dünyada çip krizi çıkmış ve insanlar haberlerden bu durumu takip ediyordu.

Zamanla dünyadaki bir çok fabrika çip arzında yaşanan sıkıntı nedeniyle üretime ara verdiğini bildirmişti.

ÇİP KRİZİ SAKARYA’DAKİ FABRİKAYA KADAR GELDİ!

Dünyada yaşanan çip arzındaki sıkıntı nedeniyle otomobil fabrikaları üretime ara vermeye devam ediyor. Son olarak Sakarya’daki en büyük fabrika olan ve dünya devi otomobil üreticisi Toyota, Sakarya’daki fabrikasında üretime ara verdiklerini açıkladı.

TOYOTA’DA HANGİ TARİHLERDE ÜRETİME ARA VERİLDİ!

Edinilen bilgilere göre Toyota fabrikası 20 Ağustos ve 5 Eylül tarihleri arasında Sakarya’da üretime ara verecek.

Toyota Türkiye internet sitesine göre Toyota Motor Manufacturing Turkey fabrikası yılda 280 bin üretim kapasitesine sahip ve Japon markanın Avrupa’daki en büyük üreticisi durumunda.

Dünyada da çip araları devam ediyor

Otomotiv sektörü küresel düzeyde de çip arzında yaşanan sıkıntılar dolayısıyla üretimin aksadığı görülüyor.

Ford, yarı iletken çip tedariki sorunu nedeniyle Almanya Köln’deki fabrikasında üretime geçici olarak tekrar ara vereceğini duyurdu.

Ford’dan yapılan açıklamada, Malezyalı tedarikçinin, Fiesta modelinin elektronik kapı modülünde kullanılan yarı iletkenlerin sevkiyatını koronavirüs nedeniyle geciktirmesi sonucu Köln’deki fabrika işçilerinin 17 Ağustos’tan itibaren 2 hafta kısa süreli vardiyalar halinde çalışacağı belirtildi.

Fabrika yönetimi tarafından çalışanlara iletilen yazıda ise 6 Eylül’den sonra yarı iletken malzeme temininin hala belirsiz olduğu, kısa süreli vardiyaların daha uzun sürebileceği kaydedildi.

Ford, mayıs ayı başında, Fiesta modelinin üretimi için yarı iletkenlerin yetersizliği nedeniyle 3 aydan fazla üretime ara vermek zorunda kalmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz