Ekonomik sıkıntılar nedeniyle Sakarya’da konkordato ilan eden firma sayısı 16’ya ulaştı.Mahkeme bu kez Karasulu bir esnaf hakkında konkordato ilan etti.

Medyabar’dan Metin Işıker’in haberine göre; ekonomik sorunlar nedeniyle ödeme sıkıntısı yaşayan birçok şirket konkordato ilan ederken Sakarya’da 16’ncı konkordato haberi geldi.

Bu kez Karasulu bir esnaf mahkemeye başvurarak konkordato talep etti. Karasu 1.Asliye Hukuk Mahkemesi başvuru üzerine 3 ay süre ile geçici mühlet kararı verdi.İŞTE O İLAN

T.C.KARASU 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
(ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ SIFATIYLA)
ESAS NO : 2019/10 Esas

Mahkememizce; Karasu Esnaf Ve Sanatkarlar Odası 54/94177 nolu sicilinde kayıtlı davacı TEKİN REİS hakkında 10/01/2019 tarihinden başlamak üzere 3 AY SÜRE İLE GEÇİCİ MÜHLET KARARI verildiği ve geçici konkordato komiseri olarak Mali Müşavir Serber Denetçi ZEYNEP KILIÇ’ın atandığı,
28/02/2018 tarih, 7101 sayılı Yasa’nın 16.maddesi ile değişik İİK’nun 288.maddesi gereğince; “alacaklıların, ilandan itibaren 7 günlük kesin süre içerisinde dilekçe ile itiraz ederek konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığını delilleri ile birlikte ileri sürebilecekleri ve bu çerçevede mahkemeden konkordato talebinin reddini isteyebilecekleri”hususu ilanen ihtar ve tebliğ olunur.


KONKORDATO NEDİR?

Borçlunun alacaklılarıyla yapmış olduğu ve mahkemenin tasdiki ile yürürlüğe giren bir tür anlaşmadır. Bu anlaşmada; borçlu, alacaklılarına kendilerine olan borcu ödeme konusunda alacaklarından ve faizinden kısmen feragat etmelerini yahut alacakları sabit kalmak kaydıyla kendisine daha uzun bir vade verilmesini veya hem alacakta indirim hem de vadede uzatımı birlikte ister.
Borçlu, borçlarını ödemek niyetinde olmasına rağmen ekonomik gelişmeler, piyasa koşulları gibi borçluyu etkileyen nedenlerle borcu ödemeden aciz duruma yahut borcu ödeyememe tehlikesine düşebilir. Bu durumda, borçlu ya iflas yoluna gidip ekonomik varlığını ortadan kaldıracaktır ya da konkordato talebinde bulunarak hem ekonomik varlığını sürdürecek hem de alacaklının alacağı iflas haline göre daha fazla korunmuş olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz