Ana sayfa Genel Ekonomi Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor

Altın fiyatları, Fed ve İngiltere Merkez Bankası’nın para politikası toplantıları öncesinde yatırımcıların sıkılaşan para politikasının küresel toparlanma üzerinde yaratabileceği baskılara odaklanmasıyla yükseldi.

Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen Dolar/TL ‘deki gerilemeyle 550 TL civarında yatay bir seyir izliyor.

Avustralya Merkez Bankası, politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmezken Nisan 2024 tarihli varlıklar için yüzde 0,1’lik tahvil getirisi hedefini kaldırdı.

Fed’in Eylül ayında gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarında varlık alımlarının kademeli olarak azaltılmasına Kasım veya Aralık ortasında başlanabileceği belirtilmişti.

Çoğu Fed üyesi, varlık alımlarının azaltılması yönünde konulan hedeflerde kayda değer ölçüde ilerlemenin yakında sağlanacağını öngörürken, bazı Fed üyeleri tahvil alımlarının finansal riskleri yükselttiğini kaydetmişti.

Fed’in varlık alımlarını azaltması ve ileride daha sıkı para politikası izleyeceği bir yola girmesi faizsiz bir varlık olan altın üzerinde baskı oluşturabilir. Fakat yatırımcıların enflasyon ve büyüme ile ilgili endişeleri de altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor.

Ons altın fiyatı

Yeni haftaya 1.784 dolar civarında başlayan ons altın, Avustralya Merkez Bankası’nın tahvil getiri hedeflemesini sonlandırması sonrasında 1.794 dolara kadar yükseldi. Yatırımcıların odağında ise bugün ve yarın yapılacak Fed toplantısı var.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’nin piyasadaki ilk işlemlerde 9,80’nin üzerini görmesiyle geçen haftaya 567 TL civarında başlamıştı. Sonrasında dolar kurundaki hızlı gerilemeyle 557 TL’ye kadar inen gram altın, haftayı 550 TL’den kapatmıştı.

Yeni haftaya 550 TL civarında başlayan gram altın küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar/TL’deki gerilemeyle yatay bir seyir izledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz