Ana sayfa Genel Ekonomi Akgün Altuğ: Kadın istihdamına ağırlık vermeliyiz

Akgün Altuğ: Kadın istihdamına ağırlık vermeliyiz

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

Genel değerlendirme

Normalleşme sürecinin başlaması ile yükselen talep, emtia ve hammadde fiyatlarının artmasına neden oldu. Paramızın satın alma gücünün de düşmesiyle ortaya çıkan tablo üreticiyi de tüketiciyi de olumsuz etkilemektedir.

TOBB başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun da dediği gibi hem uzun vadeli faizlerin, hem de döviz kurlarının artması iş dünyamızı tedirgin etti. Yatırımcı ve üreticilerin en önem verdiği konu öngörülebilirlik ve istikrardır. Finansal istikrarın yeniden sağlanmasını temenni ediyoruz. Devlet bankaları faizleri düşüreceklerini açıkladı, özel bankalarda bu karara destek verecek gibi görünüyor. Eximbank’ında bu konuda ihracatçılarımızı desteklemesini bekliyoruz.

Bu zor süreçte iş dünyası olarak üretmeye, istihdam sağlamaya ve ülkemiz için değer katmaya devam ediyoruz. Yaşanan ulusal ve uluslararası sıkıntılara karşı iş dünyasının, yani bizlerin, kararlı duruşu çok değerlidir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen iş dünyasının kararlı duruşuyla hedeflediğimiz her alana dokunmuş olmamız ve yol kat etmemiz şüphesiz ki çok anlamlı olacaktır.

İhracat ve İthalat Değerlendirmesi

Sakarya, eylül ayı ihracatında geçtiğimiz aya göre yüzde 45’lik bir toparlanma yükselişi göstermiştir. Ancak, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 32’lik ve 2019 yılına göre yüzde 17’lik düşüş yaşanmıştır. Ağustos ayı ithalat rakamlarına baktığımızda ise 202.104 milyon dolar ile önceki aya kıyasla yüzde 15’lik yaşanan düşüş var. 8 aylık süreçte ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 152 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye ihracat rakamlarındaki artış da göz önüne alındığında, Eylül ihracat artışı, cari açığımızın azalmasına katkıda bulunurken, aynı zamanda rezerv artışını da desteklemektedir. Küresel ekonomide, özellikle AB’deki yavaşlama ve hammadde sıkıntısı ülkemizin ihracat artış hızını önümüzdeki dönemde bir miktar yavaşlatacak gibi görünse de, TL’deki değer kaybından dolayı ülke mallarına talebin artması ihracatı bir nebze de olsa tolere edebilir.

Kadın istihdamına ağırlık vermeliyiz

SATSO olarak kadın istihdamının arttırılması, kadın emeğinin ön plana çıkarılması ve ekonomiye kadın üretiminin katkısını sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz.

Ama iş dünyamız da kadın istihdamına ağırlık vererek atıl olan işgücünü, aktif hale getirmede katkı sunabilir. Çalışmanın cinsiyeti olmaz, niteliği olur. Kadınlarımızın bu aranan kalite ve nitelikte işler çıkaracağına inanıyorum . Yeter ki ilk adımı atalım.

Yeşil mutabakat/Paris iklim anlaşması

Artık, küresel ekonomi yeşil ekonomiye, dönüşüyor. Bizler de iş dünyası olarak bu yeni sisteme adapte olmak ve beklentileri karşılamak zorundayız. Aksi takdirde ihracat yapmamız olanaksızlaşır, ürünlerimizi Avrupa ve dünya pazarlarına gönderemeyiz. Ekim ayında onaylanan Paris Antlaşması ile Avrupa birliği yeşil mutabakatı belli zorunluluklar getiriyor. Eğer biz ülke olarak buna imza atmışsak gereklerini de hep birlikte yerine getirmek durumundayız. Bunun için şimdiden tüm işletmelerimizi, Avrupa birliği yeşil mutabakatı standardına uygun bir hale getirmemiz gerekiyor.

Küçük Sanayi Sitelerine İhtiyaç Var

Artık mahalle sokak aralarında sıkışmış sanayi kümeleri yerine bölgesi ve hizmet alanı belli alanlarda küçük sanayi siteleri oluşturmalıyız. İşinin ehli KOBİ’lerimiz bunu hak ediyor, şehrimiz de daha güzel ve çağdaş bir şehirleşmeyi hak ediyor. Modernleşme sadece fiziki değil zihnen de bir çabanın sonucudur. Biz şehir olarak bu anlayışa ve algıya sahibiz. Bu konuda büyükşehir belediyemizle de mutabıkız.

Mavi seviyeye ulaşalım

İlimiz pandemi riskinin yüksek olduğu iller sıralamasında bulunmaktadır. Okullarımızın açık kalması, işletmelerimizin mevcut durumunu koruması ve iç piyasanın canlı kalması için pandemi kurallarına hassasiyet göstermeliyiz. Ülke olarak mavi seviyeye ulaşalım. Pandemi gündemimiz olmasın artık. Maalesef hala Covid haritasında sarı renkteyiz ve 2. Doz aşı oranını artırmalıyız.

Başkan Altuğ’un ardından gündem maddelerinin görüşülmesi sırasında kürsüye gelen meclis üyeleri ülke, gündem, sektör ve şehir hakkında görüş önerilerini paylaştılar.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz