Ana sayfa Genel Ekonomi Akgün Altuğ: Daha fazla üretimden başka seçeneğimiz yok!

Akgün Altuğ: Daha fazla üretimden başka seçeneğimiz yok!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, önemli konulara değindi.

“BEKLEDİĞİMİZ DÜŞÜŞ İSTEDİĞİMİZ SEVİYEDE DEĞİL”

Altuğ Sakarya’da aşı olmayan binlerce vatandaşımız olduğunu belirterek: “Yeni eğitim ve öğretim yılı pandeminin gölgesinde başladı. Koronavirüs salgınında ilimizdeki vaka sayılarında beklediğimiz düşüş sayısı maalesef ki istediğimiz seviyede değil. Çeşitli sebeplerden dolayı aşı olmayan binlerce vatandaşımız var. Salgın ile etkin mücadelenin aşıyla olacağını, vaka sayılarındaki düşüşün aşılanma ile mümkün olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Sağlık il müdürlüğünden aldığımız son verilere göre nüfusumuzun yüzde 75’i birinci doz aşısını tamamlamış durumda, ikinci doz ise 61 oranındadır.” Dedi.

“ÜRETİMDEN BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK!”

Altuğ konuşmasının devamında “Pandemi, küresel ekonomide dengeleri de değiştirdi. Bu doğrultuda ekonomi ve sosyal politikaların etkinliğinin arttırılması için tüm kesimlerle daha dinamik bir iş birliği geliştirilmesine ihtiyaç var. Salgın süreci bir kez daha göstermiştir ki, daha fazla ve daha nitelikli üretimden başka seçeneğimiz yok. Bu doğrultuda ihracat ve üretimin artırılmasına yönelik yeni politikalar geliştirilmeli, iş dünyasının finansmana ulaşımına yönelik yapılan çalışmalara yenileri eklenmelidir.” Diye konuştu.

“ARTIK DİJİTAL ÇAĞIN İÇİNDEYİZ…”

Akgün Altuğ: “Yatırımların hızlandırılması ve artması açısından bakıldığında ise, bürokrasinin daha hızlı işlemesi ve enerji maliyetlerindeki artışın önüne geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca yerli üretime öncelik verilmelidir. Bu, bizi yeni küresel oluşum sürecinde bir adım ileriye taşıyacaktır. Artık dijital çağın içindeyiz. Bu gelişime ve değişime direnenler yok oluyor. AR- GE yapmalıyız, inovatif üretime ağırlık vermeliyiz. Kısacası her zaman dile getirdiğim gibi bu yeni düzenin öncüsü olmalıyız. Sakarya’nın geleceğini bu değişimi yakalayan iş dünyası belirleyecek… Bu sorumluluğu asla unutmayalım!” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz